- Produkt który jest w opakowaniu z okienkiem na zdjęciu. Warto użyć w takich przypadkach filtrów polaryzacyjnych.
- Czasem jednak lepszy efekt osiągniemy całkowicie usuwając folię (okienko)
- Dwa przykłady na fotografiach produktów kiedy warto to zastosować
Często nie mamy wpływu na to w jakim stanie dostaniemy produkt do zdjęć. zdarza się że produkt jest w opakowaniu które ma przezroczysty plastik przez który widać co jest w środku i oprócz wykonania zdjęć samego produktu mamy również wykonać zdjęcia produktu w takim pudełku. Problem jaki się pojawia w tym wypadku to odblaski od foliowego okienka które można usunąć za pomocą filtra polaryzacyjnego lub poprzez odpowiednie ustawienie czarnej blendy przed fotografowanym produktem. Podobnie jak w wypadku fotografii produktów przezroczystych.
Plastikowe okienka mają tendencję do łatwego rysowania się. Na to nie pomoże żaden filtr ani blenda. Możemy próbować usuwać takie rysy podczas obróbki graficznej ale często jest to bardzo pracochłonne i nie przynosi zadowalających efektów.
Znacznie prościej jest wykonać packshot takiego pudełka usuwając plastikowe okienko i obróbka w photoshopie.
Inną sytuacją kiedy znacznie lepiej jest usunąć foliową szybkę jest wykonywanie zdjęć produktów spożywczych. np. mięsa. Producenci z Pakują mięso do plastikowych pudełek produkt w takim pudełku pomimo wszelkich naszych starań nie będzie wyglądał na zdjęciu zachwycająco. Na folii od środka widać mokre ślady pochodzące od takiego produktu spożywczego. Przykład zdjęcia mięsa w opakowaniu plastikowym jaki dostałem od producenta zrobionego bez usunięcia folii oraz bez obróbki graficznej można zobaczyć na przykładzie poniżej.
Aby atrakcyjnie pokazać na fotografii ten produkt spożywczy zrobiłem dwa osobne zdjęcia. Ustawiłem aparat na statywie oraz kadr, w tym wypadku prosto z góry. Po pierwsze zrobiłem zdjęcie całego opakowania z folią i nadrukiem producenta. Do drugiego zdjęcia usunąłem folię z opakowania, dzięki czemu mogłem ułożyć kawałki mięsa na zdjęciu w ciekawszej kompozycji. Ostatni etap to połączenie zdjęć w jedną całość w photoshopie. odpowiednie wycięcie etykiety. Usunięcie wad na etykiecie i pozostała obróbka np. poziomy nasycenie itp.
Na zdjęciu powyżej widać przyciemnienie na mięsie które zostało dodane podczas obróbki w photoshopie. Przyciemnienie ma symulować cień padający z etykiety na produkt.
Zdjęcie wykonałem w dużej rozdzielczości. Rozdzielczość ta pozwala na umieszczenie zdjęcia nawet na billboardzie, poniżej można zobaczyć wycinek w wyższej rozdzielczości.
Innym przypadkiem kiedy warto lepiej zrobić zdjęcie produktowe bez szybki na opakowaniu jest przykład jaki opisuję poniżej.
Do naszego studia we Wrocławiu zgłosiła się firma która potrzebowała min fotografię produktową latarki w opakowaniu. Jak widać na zdjęciu przedstawionym niżej pomimo braku odblasku od okienka, latarka w pudełku jest rozmyta, mało kontrastowa oraz słabo oświetlona. Widać na niej rysy oraz plamy.
Podczas tej sesji zdjęciowej również wykonałem dwa ujęcia. Pierwsze samej latarki z wewnętrzną stroną pudełka. Dzięki czemu mogłem dobrze doświetlić obiekt. Drugie zdjęcie samego pudełka.
Podczas obróbki połączyłem w jedną całość oba ujęcia w jedną fotografię. Wyciąłem miejsce szybki i wkleiłem tam zdjęcie latarki aby wszystko wyglądało estetycznie i zarazem naturalnie.