Fotografia produktów metalowych

Studio przykład zdjęcia produktu metalowego

Studio robienie zdjęcia produktu metalowego

Fotografia produktów z metalu

Produkty metalowe, polerowane, lustrzane oraz takie które mają powierzchnię odbijającą są jednymi z trudniejszych tematów w fotografii produktowej. Trudność polega na tym że jeżeli są wypolerowane to dają niepożądane odbicia otoczenia w którym robimy zdjęcia. Łatwo również zrobić plamy na takich produktach jeśli obchodzimy się nieumiejętnie.

Przy robieniu fotografii połyskliwych przedmiotów, takich jak pokazane tutaj przykłady, trzeba uważać już przy ich rozpakowywaniu, aby nie zostawić plam od palców. Aby tego uniknąć najlepiej użyć bawełnianych rękawiczek. Jeżeli jednak pomimo wszelkiej ostrożności pojawią się plamy trzeba taki produkt przed sesją przygotować do zdjęcia, np. przetrzeć delikatną szmatką nasączoną alkoholem lub terpentyną. Trzeba pozbyć się także kurzu z powierzchni fotografowanego produktu. Jeżeli dołożymy starań aby taki produkt już przed zrobieniem zdjęcia wyglądał jak najlepiej i nie miał plam, kurzu itp. tym mniej pracy czeka nas podczas późniejszej obróbki w postprodukcji.

metalowy kosz przykład zdjęcia bez ekranów

Przykład zdjęcia metalowego kosza  przed zastosowaniem ekranów – widoczne odbicia oraz kurz i plamy.

Kolejny problem który trzeba wyeliminować przy robieniu zdjęć produktów metalowych to odbicia. Jak widać na zdjęciu produkt jest tak wypolerowany że zachowuję się prawie jak lustro, odbija nam jakieś rzeczy które znajdują się w studio. Kolejny problem, jeżeli postawimy taki produkt na stoliku bezcieniowym to również ten stolik oraz jego elementy będą się odbijać w fotografowanym produkcie. Musimy więc umieścić taki produkt na podstawce która nie wychodzi poza krawędź fotografowanego przedmiotu. Ja używam przezroczystych podstawek z plexi. Wybierając podstawkę trzeba wziąć pod uwagę to, aby mieć jakiś punkt odniesienia aby zapewnić powtarzalność przy całej serii produktów. Musimy zachować ten sam kąt ustawienia względem aparatu, tak aby wszystkie packshoty wyglądały spójnie po ich umieszczeniu w sklepie internetowym. Musimy również użyć białych ekranów i tak dobrać ich ustawienie oraz kąt  aby produkt wyglądał jak najbardziej naturalnie. 

Przykład ustawienia ekranów w studio fotograficznym

Przykład ustawienia  oświetlenia oraz ekranów w studio fotograficznym

Do procesu postprodukcji warto jest mieć prawidłowo skalibrowany monitor.  Podczas obróbki graficznej zdjęć, wyrównujemy perspektywę, usuwamy kurz lub plamki których nie udało nam się wyczyścić wcześniej. Wycinamy ze zdjęcia podstawkę lub cały produkt w zależności od zapotrzebowania oraz regulujemy kontrast, jasność, kolor itp.

packshot metalowego kosza

gotowy packshot metalowego kosza po obróbce

Jak widać z mojego opisu nie jest bardzo trudne zrobienie zdjęć produktów metalowych lub połyskliwych, ale wymaga to umiejętnego obchodzenia się z produktem, uwagi, dbałości o szczegóły  jak i cierpliwości jeśli się do zdjęć przyłożymy, to końcowy efekt na pewno wynagrodzi naszą pracę.

Rate this post

Brak możliwości komentowania.