Fotografia produktowa wymaga najczęściej robienia zdjęć na białym tle. Ale zdarza się również produkt, któremu trzeba wykonać zdjęcia jest biały, lub bardzo jasny i musi być na białym tle. Problem ten dotyczy wymogów co do zdjęć największego polskiego portalu aukcyjnego „Allegro”, który wymaga aby tło było całkiem białe (RGB 255.255.255). Podobne wymagania ma również portal „Amazon”. Zdjęcie na białym tle to kwestia która przysparza wielu problemów początkującym lub amatorom, ogólnie osobom nieznającym się na tajnikach wykonywania fotografii.
Jak poradzić sobie z takim problemem? Rozwiązaniem jest odpowiednie oświetlenie produktu. Pomocą może być użycie tzw. stolika bezcieniowego „still life table” po angielsku nazywanego stolikiem do martwej natury. Stolik taki ma dość prostą konstrukcję najczęściej z lekkich rurek i blatu z matowo-białego przepuszczającego światło tworzywa sztucznego, które jest ustawione pod kątem do góry. Wielu osobom przez to wygięcie bardziej kojarzy się z fotelem. Ideą zdjęć ze stolikiem bezcieniowym jest standardowe użycie trzech lamp, najlepiej błyskowych, gdyż wtedy ma się największą kontrolę nad światłem. Jedną z lamp umieszcza się pod spodem stolika lub pod lekkim kątem tak aby oświetlać tło otaczające produkt, który chcemy fotografować. Pozostałe dwie lampy kierujemy na produkt od góry lub z przodu. Następnie należy tak dobrać proporcje między mocą lamp, aby tło było na granicy prześwietlenia, ale na produkcie były widoczne wszystkie szczegóły zarówno w cieniach jak i w światłach. Można się przy tym wspomagać wskazaniami histogramu na wyświetlaczu aparatu. Powinien on być wyższy po prawej stronie (w światłach) W cieniach powinien być bardzo nisko lub na zerowym poziomie.
Przy prawidłowym ustawieniu oświetlenia podczas wykonywania zdjęcia, obróbka w Photoshopie ogranicza się głównie do usunięcia kurzu czy poprawienia kształtu przedmiotu. Na podobnym schemacie oświetlenia można się opierać przy fotografowaniu z tłem. Przedmiot, któremu chcemy zrobić zdjęcie można postawić na jakiejś podstawce i oświetlić go dwiema lampami na przykład z softboksami a trzecią lampę skierować na tło prześwietlając je minimalnie, ale tak aby nie wpłynęło to na nasz główny obiekt.
Metoda oświetlenia białych produktów na białym tle bardzo podobna jest do techniki fotograficznej nazwanej „high key” czyli „wysoki klucz” stosowanej w fotografii czarno-białej. Białe lub bardzo jasne produkty w fotografowaniu aby prawidłowo przedstawić ich rzeczywisty wygląd, zawsze wymagają poświęcenia uwagi i precyzji w doborze proporcji mocy poszczególnych lamp błyskowych. Jeżeli nie czujesz się jednak na siłach aby samodzielnie wykonać takie zdjęcia, zawsze możesz się zwrócić do specjalisty, aby zrobił to za Ciebie.