Wykonanie zdjęć przezroczystych przedmiotów wydaje się jednym z trudniejszych zadań w fotografii produktowej. Jeśli mamy zrobić zdjęcie butelki szklanej lub skrzynki z przezroczystej plexi, mało tego musimy ją pokazać na całkowicie białym tle. Zadanie wydaje się prawie niewykonalne, trudniejsze niż wykonanie białego produktu na białym tle. Jednak są sposoby aby to wykonać dobrze i atrakcyjnie wizualnie. Kluczowe przy takich zdjęciach jest ustawienie proporcji oświetlenia oraz odpowiednie użycie ekranów i parę innych rzeczy.
W zależności od produktu jaki mamy fotografować ustawiamy nasz przedmiot na podstawce lub na stoliku bezcieniowym. Czasem w zależności od produktu używam szyby zamocowanej w uchwycie na statywie. Innym razem używam zmodyfikowanej wersji stolika bezcieniowego w którym zastąpiłem mleczną plexi przezroczystym poliwęglanem. Wiem, że szwajcarska firma Elinchrom, zajmująca się produkcją lamp i osprzętu do profesjonalnej fotografii, oferuje już od wielu lat stolik (still life table), który jako główną płaszczyznę zdjęciową ma przezroczystą plexi. Ogólnie do zdjęć przezroczystych produktów trzeba dobierać podstawę zawsze indywidualnie raczej nie ma uniwersalnego rozwiązania.
W naszym studio we Wrocławiu, podczas ustawiania planu zdjęciowego, stosuję układ czterech lamp błyskowych. Dwie oświetlają tło a dwa softboxy oświetlają produkt. Ważne, aby odpowiednio dobrać proporcję mocy lamp. Tło powinno być oświetlone trochę mocniej. Lampy z softboxami mają dawać tylko odblask dodający plastyczności fotografowanemu obiektowi. Dobrze również ustawić po bokach produktu czarne ekrany które wyeliminują niepożądane odblaski od ścian studia oraz dodadzą kontrastu. Wszystkie te narzędzia należy dobierać patrząc na matówkę aparatu, robiąc zdjęcia próbne, aż dojdziemy do efektu, który będzie najbardziej zadowalający. Zdarza się również, że mamy do fotografowania produkt w opakowaniu z szybką z plastikową lub foliową, wtedy lepiej zastosować filtr polaryzacyjny lub usunąć szybkę.
Jeżeli mamy więcej podobnych produktów możemy jako podstawki używać jednego z nich robiąc drugiemu zdjęcie, daje to ciekawy efekt wizualny oraz bywa mniej pracochłonne podczas obróbki, wystarczy tylko wyciąć obiekt który jest podstawą w Photoshopie. Przykład można zobaczyć poniżej na zdjęciu przezroczystej skrzynki z plexi. Pokazuję przykład przed obróbką i po niej. Widać, że w tym przypadku oprócz wycięcia z tła trzeba było poprawić kształt. Na prawym ujęciu widoczne jest zniekształcenie perspektywy. Na lewym została poprawiona.
Obróbka w Photoshopie zdjęć produktów przezroczystych wymaga od nas często zwiększenia kontrastu, wycinania przedmiotów z tła tak zwanego szparowania. Poza tym stosuję czyszczenie z kurzu, który dość łatwo przyciągają produkty z plexi. Oraz usuwam zarysowania co również się zdarza przy przedmiotach z tworzyw sztucznych.
W fotografiach karafki, klient chciał aby było widać efekt wizualny jaki powstaje podczas nalewania do niej wina. Po ustawieniu całego planu zdjęciowego wystarczyło kilka prób aby osiągnąć ciekawy efekt na fotografii. Podczas obróbki został jeszcze dodany efekt odbicia.
Wykonanie zdjęć przezroczystych przedmiotów nie jest bardzo trudne, ale często przy wykonywaniu fotografii produktowych osiągnięcie dobrego efektu zależy głównie od cierpliwości oraz umiejętności patrzenia. Możecie również powierzyć wykonanie takich zdjęć nam. Wykonamy je dla was, w naszym studio fotograficznym we Wrocławiu.