Fotografowanie plecaków

Fotografia plecaków i toreb

Opisuję tutaj krok po kroku jak wykonuję tego typu fotografie na przykładzie zdjęcia plecaka. Zdjęcia te robione przeze mnie są przeznaczone do sklepu internetowego oraz do stworzenia drukowanego katalogu.
Zdjęcia plecaków i toreb należą do dość pracochłonnych. Wymagają dużo cierpliwości i dokładności. Schemat postępowania przy tego rodzaju zdjęciach można podzielić na kilka etapów.
Przygotowanie plecaków do zdjęć:

  • Przygotowanie plecaków do zdjęć.
  • Zawieszenie na stelażu
  • Ustawienie świateł i fotografowanie plecaków.
  • Ostateczna obróbka graficzna. 

Plecaki wypycham dużymi kawałkami gąbki, tak aby kształt plecaka odpowiadał jego krojowi. Jeżeli widać że nadal są gdzieś puste miejsca lub materiał plecaka lub torby się marszczy dopycham małymi skrawkami gąbki lub folią bąbelkową.

 Fotografia plecaka- formowanie

Fotografia plecaka- formowanie

Zawijam wszystkie długie paski żeby nie zwisały. Paski krótsze których nie można w estetyczny sposób zwinąć podpinam szpilkami aby jak najkorzystniej wyglądały.

Przygotowanie plecaka do zdjęć podwijanie zwisających pasków

Przygotowanie plecaka do zdjęć – podwijanie zwisających pasków

Również za pomocą szpilek przypinam wszystkie miejsca gdzie materiał jest pofalowany np przy zamkach błyskawicznych. Należy zwrócić uwagę aby wszystkie sprzączki uchwyty od zamka błyskawicznego ułożyć aby wyglądały prawidłowo na zdjęciu.

elementy plecaka przypięte szpilkami

elementy plecaka przypięte szpilkami

Kolejny etap to podwieszenie na stelażu który jest umieszczony na statywie. Do stelaża montuje plecak za pomocą wytrzymałych grubych żyłek tak aby stabilnie wisiał. Żyłkami mocuje także ramiona plecaka.

plecak zawieszony na stelażu

plecak zawieszony na stelażu

Po zamocowaniu można przystąpić do ustawienia świateł. Ja używam sprawdzonego w takich sytuacjach schematu: jako światło kluczowe dwie lampy 500Ws z dużymi prostokątnymi softboxami skierowane na zawieszony plecak, oraz dwie lampy z czaszami 200Ws na tło fotograficzne dla uzyskania białego tła na zdjęciach. Ustawienie mocy lamp z softboxami oraz ich położenie należy dobierać tak aby równomiernie oświetlić powierzchnię plecaka. Przy oświetlaniu tła należy dobrać moc aby tło było najjaśniejsze ale ustawienie zbyt dużej mocy lamp na tło może spowodować efekt prześwietlania brzegów plecaka. Należy tego unikać, bo oprócz tego że niekorzystnie wygląda, powoduje również spadek kontrastu. Jeśli uporam się z ustawieniem lamp zaczynam robić plecakowi zdjęcia.

Przy fotografiach plecaków używam zakresu przysłon od f9 do f11 aby uzyskać jak najlepszą jakość obrazu przy optymalnej głębi ostrości. Przy większych wartościach przysłony f16 , f22 zachodzi zjawisko refrakcji obniżające jakość obrazu.

Dalsza część to obróbka graficzna. Na początek obróbka wstępna w Camera raw. rozjaśnienie tła w krzywych tonalnych ujednolicenie proporcji. Rozjaśnienie tła do bieli (R:255 G:255 B:255). Usunięcie wszelkich widocznych żyłek na których wisiał plecak oraz powbijanych szpilek. Usunięcie wad w postaci nitek lub zabrudzeń, czy innych rzeczy które mogły pozostać widoczne na powierzchni materiału plecaka. Wygładzenie powierzchni których nie udało się wcześniej osiągnąć innymi metodami. Rozjaśnianie i przyciemnianie obszarów na zdjęciu samego plecaka aby uzyskać równomierność wyglądu materiału. Oraz na koniec użycie formowania dla uzyskania ostatecznej prawidłowej bryły plecaka.

Część obróbki przeprowadzanej przeze mnie w photoshopie można zobaczyć na filmie poniżej.

Fotografia plecaka przed obróbką graficzną oraz po obróbce.

Rate this post

Brak możliwości komentowania.